IDEALNE W DOMOWYCH I POLOWYCH WARUNKACH 

Nie potrzebujesz dużej ilości sprzętu. Jeśli chcesz trenować w domu wystarczy Ci TYLKO JEDEN odważnik. Taki sprzęt nie zajmie Ci zbyt dużo miejsca, dlatego możesz trzymać go w domu bez większego problemu. Twoja dziewczyna lub chłopak, mąż lub żona nie będzie Ci miał/a za złe, że robisz w domu siłownie ;).

Jednocześnie jest to sprzęt, który łatwo zabierzesz ze sobą na weekendową wycieczkę lub wakacje. Nie zajmuje on zbyt dużo miejsca w samochodzie.

Pamiętaj tylko, żeby ze względów bezpieczeństwa przypiąć odważnik pasami. Taka “kula armatnia” może zrobić niezłe spustoszenie podczas większej stłuczki - odpukać - “puk puk”

Na początku nie musisz kupować  kilku odważników. Spokojnie wystarczy Ci jeden lub dwa. Jeśli jesteś bardziej zaawansowany/a i jesteś pewny/a, że będziesz trenować regularnie, możesz pomyśleć o kilku obciążeniach – trening na pewno będzie bardziej elastyczny i łatwiej Ci będzie progresować w niektórych ćwiczeniach. O tym jaki wybrać ciężar napisze kolejny artykuł. 

SZYBKI I KOMPLETNY TRENING CAŁEGO CIAŁA 

Bez problemu możesz wykorzystać odważniki kettlebell do stworzenia kompletnego treningu. Jesteś w stanie poruszyć dosłownie każdą partię mięśniową. Nawet jeśli posiadasz ograniczoną liczbę odważników nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać kilka “trików” aby zintensyfikować swój trening np.: praca w tempie, wydłużenie fazy ekscentrycznej, skrócenie przerw między seriami, wykonanie większej liczby powtórzeń, skupienie się na mocy, zaakcentowanie napięcia izometrycznego. Możliwości jest naprawdę wiele. Ćwiczenia możesz wykonywać w formie obwodu, w seriach, podzielić na partie mięśniowe itp itd. Trening nie musi trwać kilka godzin, aby był wartościowy. Właśnie dlatego stworzyłem DARMOWY Ebook z 15 treningami, aby zaoszczędzić Twój czas, pokazać Ci, że przy niewielkim nakładzie sprzętowym oraz czasowym możesz zacząć trenować z odważnikami i mieć bardzo dobre rezultaty! LINK. Jeśli jesteś osobą zaawansowaną o ściśle sprecyzowanych celach potrzebujesz bardziej indywidualnego podejścia. W tym celu skontaktuj się ze mną. Postaram Ci się pomóc! 

WSZECHSTRONNE UŻYCIE

Praktycznie każdy Twój cel treningowy może być osiągnięty przy użyciu odważników kettlebell. Odważniki Kettlebell potraktuj jak narzędzia. W rękach dobrego stolarza takie narzędzie potrafi zdziałać cuda! Jeśli od dłuższego czasu trenujesz siłowo, nowy bodziec w postaci odważników Kettlebell da Ci świetne rezultaty. Nawet prosta zamiana sztangi/sztangielek na odważniki Kettlebell da Ci nowy bodziec do wzrostu mięśni lub siły. Dalej możesz zachować intensywność treningów pracując na tych samych lub podobnych wzorcach ruchowych. Zamiana przysiadu ze sztangą z tyłu (Back Squat) na ciężkie przysiady z kettlebell np.: Double KB Front Squat lub klasycznego martwego ciągu na ciężkie wymachy (KB Swing lub Double KB Swing) mogą być “Game Changerem” w Twoim przygotowaniu fizycznym!

Dużą przewagą odważników kettlebell jest możliwość pracy balistycznej. Wykorzystując ruch wahadłowy jako bazę (Swing) daje ogromne możliwości rozwoju mocy np.: w takich ćwiczeniach jak zarzut (Clean), rwanie (Snatch) w pracy bilateralnej (obustronnej) lub unilateralnej (jednostronnej). Upraszczając taka praca rozwija siłę użytkową, która ma większe przełożenie na zadania ruchowe niż klasyczne ćwiczenia metodą “bodybuilding”. 

Ze względu na zmieniony środek ciężkości odważniki kettlebell coraz częściej stosuje się w treningu rehabilitacyjnym. Świetnie rozwijają i poprawiają stabilizacje w obrębie stawów (np. Arm Bar, Bottom Up Press/Hold/Walk). Mogą pomóc w poprawie mobilności. Takie ćwiczenie jak Tureckie Wstawanie (Turkish Get up) wymaga zarówno mobilności oraz siły w poszczególnych zakresach. Dodatkowo poprawia koordynacje ruchową – moim zdaniem jedno z niezbędnych ćwiczeń w treningu medycznym.

Odważniki Kettlebell są bardzo uniwersalnym narzędziem. Jeśli jesteś umiejętnym stolarzem to odważniki kettlebell mogą służyć Ci do budowania siły – stosujesz się do metodyki treningu ciężkoatletycznego. Jeśli chcesz schudnąć wybierasz mniejsze obciążenia i wchodzisz w trening bardziej kondycyjny – dłuższy czas pracy a’la cardio lub interwały. Natomiast jeśli chcesz poprawić swoją mobilność oraz stabilność wykorzystaj zmieniony środek ciężkości i ćwiczenia które Ci tę mobilność poprawią (np Arm Bar, Turkish Get up)

“Ćwiczenia to są narzędzia. Ty jesteś stolarzem. Dobry stolarz nigdy nie obwinia swoich narzędzi” – Bądź po prostu dobrym stolarzem! 

Ćwiczenia z Kettlebell możesz również wykorzystać jako świetną zabawę. Możesz zabrać odważnik do parku i spróbować swoich sił w żonglerce lub w pracy “Flow”. Uwierz mi, że nie będziesz się nudzić!

WYTYKAJĄ WSZYSTKIE SŁABE OGNIWA

Nieregularny kształt, zmieniony środek ciężkości w porównaniu do sztangielki powoduje, że Twoje mięśnie stabilizujące wykonają DUŻO większą pracę i dzięki temu zaangażujesz cały układ ruchowy do większego wysiłku. Dodatkowo możesz sobie tę destabilizacje narzucić z góry łapiąc np kettla za uchwyt i do góry dnem (tzw Bottom up). Twój chwyt będzie miał nie lada wyzwanie, a Twoje stabilizatory w stawach oraz proprioreceptory wykonają nieziemską pracę. 

Oprócz tego z odważnikiem wykorzystujemy ruchy balistyczne, dynamiczne. Zdajesz sobie sprawę, że jeśli nie potrafisz czegoś zrobić wolno, ciężej Ci będzie zrobić to szybko ;). Odważniki kettlebell paradoksalnie wymuszają na Tobie poprawną technikę. Intuicyjnie będziesz czuł/a, że coś jest nie tak. Jeśli podczas swingu nie przypilnujesz pozycji pleców, użycia pośladków oraz brzucha podczas wyprostu to odważnik Kettlebell bardzo szybko zweryfikuje Twoją technikę! Zgodzam się, zę oglądając filmiki w internecie widać, że ludzie są zdolni do wszystkiego… Ale nie bądź jedną z tych osób… Pamiętaj, że mniej znaczy więcej. Podejdź do tego z pokorą! 

NIE DLA MIĘCZAKÓW

Prymitywny i pierwotny charakter eliminuje słabiaków… Albo tych którzy szybko się poddają

Zanim odważniki będą Ci dobrze leżeć na przedramionach, zanim opanujesz ich nieregularną formę oraz wzmocnisz chwyt na tyle aby przejąć nad nimi 100% kontroli minie trochę czasu. Wszystko Jest trudne zanim stanie się łatwe. Każdy kto nie ma cierpliwości oraz szybko się poddaje nie wykorzysta potencjału który płynie z użycia odważników. 

Nie raz widziałeś ludzi na siłowni, którzy ćwiczą z odważnikami. Z moich obserwacji wynika, że około 20% z nich wie jak z nich poprawnie korzystać. Pokuszę się nawet o wniosek, że wielu trenerów nie potrafi ich poprawnie użyć. Nie jest to tak, że odważniki kettlebell są tylko dla wybranych… Wręcz przeciwnie! Są dla każdego! Ale aby nauczyć się używać ich zgodnie ze sztuką wymagają praktyki! A praktyka to po prostu czas jaki musi upłynąć nad oswojeniem się z nimi. Jeśli jesteś mięczakiem i poddajesz się po pierwszym razie to odważniki kettlebell nie są dla Ciebie. Podejmiesz wyzwanie? 😉

Przewiń do góry